מהי רכיבה טיפולית ולמי זה מתאים

רכיבה טיפולית

אנחנו יודעים היום כי יש דרכים שונות ומגוונות עבור כל אחד על מנת שיצליח. אנחנו יודעים כי לכל ילד יש את הדרך שלו ללמוד ולהתפתח באופן כזה שיתן לו מרחב להיות מי שהוא. התורה העומדת מאחורי טיפול באמצעות בעלי חיים וסוסים בפרט מתייחסת לאופן בו יכול ילד לשים לב לבעל חיים אחר, לקבל בטחון ביכולות שלו ולקבל מקום להתנסות בתחושות שלו, בין אם זה אהבה, שנאה, פחד, תחושת הצלחה ועוד.

התהליך הוא תהליך ארוך בו הילד מתמודד עם הפחדים שלו ולומד להכיר את היכולות שלו מזווית חדשה אליה לא היה חשוף בהיכרח בעבר.

מה עושים בתהליך של רכיבה טיפולית

תהליך של רכיבה טיפולית הוא תהליך המורכב משני חלקים עיקריים:

  1. לומדים איך לרכב על סוס : הילד לומד במהלך אותה רכיבה טיפולית איך לרכב על סוס. זה מתחיל בהיכרות של הילד עם הגוף שלו, היכרות עם תנועות הידיים שלו, היכרות עם הרגליים שלו, הוא מכיר את הקול שלו על ידי מתן פקודות לסוס וכן הלאה עד לשליטה מלאה בטכניקה.
  2. השלב השני מתמקד בטיפול בבעל החיים: מכיוון שמדובר על רכיבה טיפולית כמובן ולא על הכנות לתחרות בין לאומית, על הילד להכיר את בעל החיים איתו הוא בא במגע. זה מתחיל במתן מים לסוס, אוכל, הילד לומד על התחושות של בעל החיים, על הצרכים שלו. מה שמאפשר לילד יותר מלהכיר את בעל החיים, להכיר את עצמו. הוא לומד לאורך הזמן להשליך מהטיפול בבעל החיים על האופן בו מתנהלים גם בני אדם.

לכל אורך אותה רכיבה טיפולית נמצא המדריך המשלים את המעגל

את התהליך של אותה רכיבה טיפולית הילד כמובן לא עובר לבד. הוא עובר את המסע הזה עם מדריך. מי שמתווך לו את השטח החדש והלא מוכר אליו הוא נכנס בפעם הראשונה. המדריך, איש מקצוע מנוסה שעבר את ההכשרות המתאימות על פי התקנות המחמירות בנושא, עובד עם הילד במסווה של טיפול בבעל החיים, אבל למעשה מטפל בילד עצמו.

רכיבה טיפולית היא תהליך בו הילד מפתח אמון לא רק בבעל החיים כי אם גם בעצמו וגם במדריך, אדם מבוגר, מיטיב הרואה את טובת הילד לנגד עיניו ונותן לו לחוות ולהיפגש לקשר בלתי אמצעי עם העולם ללא שיפוט תוך מתן הכוונה לכל אורך הדרך.

רכיבה טיפולית מתאימה לסיטואציות רבות

אנחנו יודעים להגיד היום כי רכיבה טיפולית מתאימה לילדים עם בעיות שונות של קשב וריכוס, ילדים עם קשיים חברתיים שונים, ילדים הסובלים ממצב משפחתי מורכב, בין אם גירושים או כל סיטואציה אחרת שעלולה להשפיע על הילד באופן רגשי. רכיבה טיפולית מתאימה למי שצריך סיוע ברכישה של מוטוריקה עדינה ושליטה מחודשת על הגוף.

אנחנו, כאן ב- חוות LD Training מחכים לכם.