הסכם ממון על דירה – מה זה וכיצד הוא יכול לעזור לנו

הרבה מאוד זוגות שעומדים להינשא או לחיות ביחד, בוחרים לעשות הסכם ממון ביניהם לפני שהם נכנסים לקשר ממוסד, בצורה רשמית או אחרת. הסכם זה נועד לאפשר להם להתנהל בצורה כלכלית באופן הרבה יותר מסודר, ולהיות בטוחים שאם חס וחלילה הקשר ביניהם לא יצלח, הרי שכל אחד מהם יצא מהקשר עם מה שהוא בא איתו.

בעקרון, כפי שאנחנו יודעים, ברגע שזוג מחליט לחיות ביחד במסגרת קשר זוגי ממוסד כך או אחרת, אז חלים עליו כללים מסוימים לגבי חלוקת רכוש. זאת על מנת למנוע מצב בו אחד מבני הזוג עלול לצאת עם הכל, בעוד שהשני לא מקבל דבר. הרעיון הוא לחלק את הרכוש ביניהם בצורה שווה.

המשמעות של הסכם ממון הוא לאפשר לבני הזוג להחליט ביניהם, כיצד לחלק את הרכוש עוד לפני שהם נכנסים לקשר, מה שיכול לחסוך הרבה מאוד מריבות במידה והקשר ביניהם נגמר, הרבה מאוד התדיינות, וכן זה יכול לחסוך להם הוצאות על עורכי דין והליכים משפטיים. אחת הדוגמאות הטובות לכך זה הסכם ממון על דירה.

נניח ובני זוג מחליטים למסד את הקשר ביניהם, כלומר להיות זוג נשוי או להבדיל, לחיות כידועים בציבור. הרי שחלים הגדרות ברורות מה קורה עם הדירה בה הם מתגוררים, במידה והם מחליטים להיפרד. בדרך כלל החלוקה היא חמישים-חמישים. העניין הוא, אם אחד מבני הזוג הוא זה שמביא את הדירה והיא רשומה על שמו, אזי שהוא לא רואה שום סיבה מדוע יצטרך לחלוק אותה אחרי הפרידה עם הצד השני. לכן הוא יכול לבקש ולעשות הסכם ממון, שתקבע שהדירה תישאר ברשותו.

חשוב להבהיר כאן שתי נקודות. ראשית, ההסכם יצטרך להגדיר בצורה ברורה כיצד הוא מפצה את הצד השני, על מנת שלא ייווצר מצב שהצד השני ימצא את עצמו בלי קורת גג, שנית, בית המשפט יכול בהחלט לטעון שההסכם איננו תקף, בין היתר בגלל שהוא לא הגדיר פתרון לצד השני או בגלל שמעורבים בו ילדים ואין עבורם מענה. כמו כן, בית המשפט יכול לטעון שההסכם חד צדדי.

כיצד עושים הסכם ממון

בשביל לעשות הסכם ממון על דירה, יש לעשות כמה דברים. ראשית, חשוב לפנות אל עורך דין שמתמחה בכך וידע לספק את כל השירותים והמידע בנושא, זאת על מנת שיהיה ניתן לחתום הסכם איכותי, הסכם שיגדיר בצורה ברורה את האינטרסים והמטרות של שני הצדדים, וכמובן יהיה תואם את מה שהחוק דורש.

שנית, יהיה צורך להיעזר בשמאי שיעריך את ערך הדירה, על מנת שיהיה ניתן להגדיר פיצויים או דברים אחרים שקשורים לערך הדירה. השמאי גם יצטרך להעריך מה עלול להיות ערך הנכס בעתיד, עם המגמות הצפויות בשוק הנדל"ן.