מהו מחשבון BMI

bmi

אחת המגיפות החריפות ביותר של העולם המערבי היא השמנת יתר. מדובר על תופעה מטרידה שהפכה לחלק אינטגרלי מהחיים של רבים על גבי הגלובוס. הסיבות לכך רבות. השפע של המזון המעובד שנמצא בכל מקום, האופן בו רשתות השיווק למדו כיצד להפוך אותנו מכורים לכל מה שמזיק לנו, כמות הסוכר אותה מוסיפים למוצרים שלנו פשוט כדי לשמור על חיי המדף שלהם, כל אלו הפכו את התופעה של השמנת יתר לשכיחה ומטרידה.

כאשר אנחנו מדברים על השמנת יתר בכלים מדעיים חשוב כמובן לזכור כי אנחנו, אלו העוסקים בתחום מההיבט המדעי, צריכים כל הזמן להגדיר מה הפרמטרים ההופכים אדם לסובל מהשמנת יתר. כמובן שיש מדדים שנמדדים בעין, הרי אנחנו יודעים להבחין בממימדי גופו של אדם. אבל יופי זה עניין סובייקטיבי וכל מה שנשאר הוא להבין האם המטופל באמת נכנס לבעיה.

ההגדרה של השמנת יתר נובעת בין היתר מתוך ההנחה כי הגוף של כולנו צריך להיות פורפורציונאלי בתחום הנורמה. כלומר, קיים גבול מסוים לכמה אנחנו יכולים לקצר בין מידת הרוחב של האדם לגובהו. המחשבון האמור בוחן בדיוק את זה.

אז מה זה מחשבון BMI

מחשבון BMI הוא למעשה מחשבון שנוצר מתוך בחינה של כלל האוכלוסיה והנחה של קבוצות אנשים שונות באחוזונים כאלו ואחרים. אחרי שנלקחו בחשבון הגדרות כמו גנטיקה ומוצא, הרי תימנים לצורך העניין ידועים בתור אנשים עם מבנה גוף דק יותר מאשר גרמנים לצורך העניין, הגדיר אותו מחשבון BMI מה נחשב נורמלי.

מחשבון BMI למעשה מודד מה הפער בין הגובה של האדם לרוחב שלו ומתוך כך מסיק האם מדובר על השמנת יתר או שמא מדובר פשוט במי שלא מרוצה ממבנה הגוף שלו והאתגר שלו ממוקם בנקודה אחרת.

אנחנו לא עוסקים כאן במה יפה או לא יפה

אין כל ספק כי אנחנו חיים בתוך עולם מורכב מהבחינה הזו. רבים שואלים את עצמם שוב ושוב האם הם נראים טוב, האם הם מתאימים למה שמוכתב לנו על ידי פרסומות. הדבר שלנו חשוב להגיד, בתור אנשי מקצוע בתחום הוא שיופי זה דבר סובייקטיבי וכי כל אחד וכל אחת צריכים לעבור תהליך הכולל קבלה עצמית, כזו שתאפשר להם לקבל את הגוף שלהם כמו שהוא.

המטרה של מחשבון BMI היא אך ורק להגדיר בעיות בריאותיות כאלו ואחרות ולהבטיח כי המטופלים ימשיכו לחיות שנים רבות באיכות חיים גבוהה שכן אנחנו יודעים כי השמנת יתר מייצרת אוסף של מחלות מורכבות בהן איש לא מעוניין לחלות.

אנחנו מעודדים אורח חיים מאוזן בו המטופלים שלנו לא מזניחים לא את הטיפול הפיזי ובוודאי לא את הטיפול הנפשי הנדרש מכל אחד ואחת מאיתנו היום, במאה ה-21.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר כדי לשמוע יותר ולראות איך מקיימים שינוי.