מהן תפילין מהודרות ומה קובע את גובה המחיר?

תפילין מהודרות

מצוות הנחת התפילין היא מיסודות אורח החיים היהודי. מדובר במצווה בעלת חשיבות לאין ערוך בה חייב כל יהודי עם הגיעו לגיל מצוות. בכל יום חול, לאורך כל חייו של היהודי, יניח את התפילין ויקרא את הפרשיות. למצווה זו שלל טעמים ורבים בישראל בוחרים להדר במצווה זו ולרכוש תפילין מהודרות. מה הייחוד שבתפילין המהודרות וכיצד נקבע מחירן? כאן ניתן ללמוד כל מה שצריך לדעת על תפילין מהודרות.

מדוע מומלץ להניח תפילין מהודרות?

על פניו, אין כל חובה להניח דווקא תפילין מהודר. גם הנחת התפילין הפשוטות ביותר יוציאו את האדם ידי חובה ואין כל פגם במצוותו. עם זאת, ראוי ואף מומלץ שיהדר האדם במצוותיו ככל שידו משגת. אחת המצוות בהן נהוג להדר יותר מכל היא הנחת התפילין. ישנן רמות הידור רבות וניתן לבחור מתוך טווח רחב של העדפות ויכולות כלכליות כדי להבטיח שאנו מהדרים כמה שניתן. 

כיצד בא לידי הביטוי ההידור בתפילין?

ישנם מספר חלקים והיבטים בתפילין שהופך אותן ליותר ופחות מהודרות. אלו כמה מהנקודות המרכזיות שישפיעו על מחיר והידור התפילין.

בתי התפילין

כשזה מגיע לגוף התפילין עצמם, אין ספק שבתי התפילין מהווים את המלאכה המורכבת והיקרה ביותר. המבנה הריבועי עשוי כולו עור מעובד ודורש מיומנות גבוהה. עור בתי התפילין מתחלק לשני סוגים – בהמה דקה (צאן) ובהמה גסה (בקר). עור בהמה גסה נחשב למובחר ביותר ולכן לרוב תפילין מהודרות יהיו עשויות בהמה גסה. להבדיל מעור הבהמה הדקה העשוי טלאים-טלאים לרוב, עור הבהמה הגסה עשוי מחתיכה אחת עסה וקשה. הדבר יוצר בתי תפילין עמידים יותר בפני פגעי הזמן ומזג האוויר שישרתו את האדם לאורך דורות. תהליכי העיבוד המורכבים והעור האיכותי מביאים עמם, מטבע הדברים, גם מחירים גבוהים יותר.

רצועות התפילין

רצועות התפילין מהוות את ההיבט הזניח ביותר כשזה מגיע להערכת שווי התפילין. על אף שייצורן זול מאוד יחסית, ישנם לא מעט היבטים שיכולים להשפיע על הידור התפילין. רצועות תפילין מהודרות ייעשו בעבודת יד בעוד שבתפילין פשוטות הרצועות מיוצרות במכונה. רצועות עבודת יד יהיו יקרות יותר באופן ניכר, אך לרוב יציעו איכות וגמישות טובה יותר.

פרשיות התפילין

הפרשיות הן לב לבן של התפילין. הדבר נכון הן בהיבט החומרי והן בהיבט המהותי. עיקר המצווה הוא הנחת פרשיות התורה והן אכן ממוקמות בלב בתי התפילין. על תוכן הפרשיות להיכתב באופן הבהיר, האיכותי והמדויק ביותר וככל שנהדר בכתיבת הפרשיות, כך נהנה מתפילין מהודרות יותר. 

בפרשיות התפילין, יותר מבכל כתב אחר, ראוי וחשוב כי תיושם הקפדה על כל אות ואות. כל טעות, ולו הקטנה ביותר, עשויה לפסול את התפילין. תפילין מהודרות ייכתבו על ידי סופר סת"ם מובחר בעל ניסיון רב שנים ומיומנות יוצאת דופן. יהודים רבים אף בוחרים סופר סת"ם שיכתוב עבורם את הפרשיות עוד לפני שירכשו את בתי התפילין כדי להבטיח שייהנו מהאיכות הגבוהה ביותר.