משכנתא על בית קיים – מה זה אומר וכיצד אפשר לקבל אותה 

משכנתא על בית קיים

כשאנחנו שומעים את הביטוי משכנתא, אז אנחנו רגילים שהכוונה היא להלוואה לצורך רכישת נכס חדש. נניח אנחנו רוצים לקנות דירה, אז נפנה לבנק בשביל לקבל משכנתא אשר תשלים לנו את מה שחסר לסכום שעומד לרשותנו, לצורך רכישת הנכס.

אך יש מקרים בהם אנחנו יכולים לקבל משכנתא על בית קיים. כלומר, משכנתא על דירה שעומדת לרשותנו. כמובן שאין מדובר במשכנתא לרכישת הכנס, אלא לצרכים אחרים כפי שנוכל לראות מיד. מה שחשוב לדעת הוא, שהאפשרות קיימת ואם יש לנו בית משלנו, בית קיים, אזי שאנחנו יכולים לקחת עליו משכנתא לצרכים שונים, ומן הסתם, אנחנו צריכים לדעת כיצד לעשות את זה בצורה נכונה.

מה זה משכנתא על נכס קיים

יש כמה אפשרויות בשביל לקבל משכנתא על בית קיים או כל נכס אחר. ברמת העיקרון אפשר לתמצת את זה לשלוש נקודות עיקריות:

ראשית, אפשר לקבל הלוואה לכל צורך, לכל מטרה, בעזרת משכון הבית. כלומר, לצד המשכנתא הרגילה אנחנו מקבלים הלוואה נוספת על גבי הנכס שברשותנו ואם יהיו לנו בעיות להחזיר את ההלוואה, נוכל לעשות את זה דרך הנכס.

שנית, אנחנו יכולים למחזר את המשכנתא שברשותנו, על מנת שנוכל להחזיר אותה. כלומר, נשנה את מסלול המשכנתא הקיים, ובאופן כזה נקבל הלוואה בשביל שנוכל להחזיר את המשכנתא על הנכס שכבר ברשותנו.

שלישית, אנחנו יכולים להשתמש בנכס הקיים לצורך רכישת נכסים אחרים, תוך כדי משכון הנכס על מנת שנקבל את הלוואה. מאחר וסביר להניח שאין לנו את הסכומים הנדרשים לרכישת נכס נוסף, אזי שנשתמש בנכס שברשותנו לשם כך.

מדוע בעצם נשתמש במשכנתא על נכס קיים

צריך להבין, הנכס שעומד לרשותנו הוא רשת הגנה, רשת ביטחון, כלכלית במובן הרחב של המילה. לא סתם אנשים עובדים קשה וחולמים שיהיה להם נכס משלהם. שכן בצורה כזו, הם יכולים להבטיח לעצמם הגנה מפני מצבים קיצוניים, דוגמא, מצבים בהם לא יוכלו להחזיר חובות, מצבים בהם לא יוכלו להתמודד עם קשיים כלכליים ועוד. ברגע שעומד לרשותם נכס, הם יכולים להשתמש בו לצרכים שונים.

אחד מהם, זה בשביל לקחת משכנתא או הלוואות לצרכים שונים בחיים. מאחר והנכס הוא בעל הערך המשמעותי ביותר שעומד לרשותם, אזי שהוא מאפשר להם ליהנות ממגוון רחב של אפשרויות שחסכונות או דברים אחרים, לא בהכרח יכולים למלא.

צריך להדגיש, אף על פי כן, זה מאוד בעייתי שכן משכון בית אומר בעצם, שאם לא נחזיר את ההלוואה מסיבה כזו או אחרת, אזי שהבנק יכול לקחת את הבית ואנחנו נצטרך לחפש מקום לחיות בו. לכן, אנשים לא ממהרים בהכרח לעשות את זה, אלא הם מחפשים דרכים אחרות, הרבה יותר פשוטות בשביל לקבל הלוואה.