עו"ד תעבורה – האם זה משתלם לשכור את שירותיו?

עוד תעבורה

לא פעם אנשים שמבצעים עבירות תעבורה מתלבטים האם לקחת עורך דין או לייצג את עצמם. בעיניי רבים מדובר בעבירות קלות יחסית, אשר במקרה הכי גרוע כפי שהם רואים את זה, הם יידרשו לעבור קורס רענון, אולי ייקבלו כמה נקודות ולא מעבר לכך. 

העניין הוא שזה לא תמיד כך, ולכן יש מקרים רבים בהם נכון לשכור את שירותיו של עו"ד תעבורה, אפילו אם מדובר בהוצאה כספית לא צפויה ולא קטנה. אם אנחנו בוחנים מה נקבל מזה, סביר להניח שזה ישתלם לנו. 

לפני שאנחנו נסביר מדוע זה משתלם ובעיקר מתי, צריך לציין שיש עבירות בהן ברור מאליו שצריך לקחת עורך דין. למשל, אם מדובר בעבירות תעבורה שהמדינה דורשת בגינן מאסר, ובוודאי אם מדובר בעבירות שאינן מסתכמות רק בדיני תעבורה. כלומר, עבירות שכוללות הריגה או דברים אחרים, מורכבים, והעונש עליהן יכול להגיע למאסר של כמה שנים בכלא. 

מדוע ומתי משתלם לקחת עורך דין

חשוב שאנחנו ניקח עו"ד תעבורה כאשר ברור לנו שהתועלת שנפיק מכך, תהיה גבוהה מהעלות שאנחנו נשלם לו ובוודאי, תהיה משהו שיכול לשנות את כל התמונה במשפט. למשל, אם אנחנו נשפטים על עבירה מסוימת שביצענו וזו לא פעם ראשונה שאנחנו מבצעים עבירה כזו או דומה לה, עלינו לקחת בחשבון שאנחנו עלולים לקבל עונש משמעותי יותר, בגין עבירות מצטברות. 

דוגמא אחרת, אם אנחנו בוחנים את העבירה שעשינו ומודדים את הענישה מולה, ייתכן שאנחנו נגלה שזה לא חד משמעי, כלומר, אנחנו עלולים לצאת בזול ואנחנו עלולים גם לחטוף עונש קשה. לכן ישתלם לנו לא להמר ולקחת עורך דין שייצג אותנו. 

יש עוד דוגמא טובה והיא, אם אנחנו בטוחים במאה אחוז שלא ביצענו את העבירה אך אנחנו לא יודעים כיצד להציג את זה בבית משפט. עורך דין טוב ידע כיצד לעשות זאת בשבילנו. 

לעומת זאת, אם מדובר על עבירות שמראש העונש עליהן הוא נמוך ואנחנו יכולים לשאת אותו, אז אולי משתלם לחשוב פעמיים אם זה נכון לקחת עורך דין.