אזרחות ישראלית

תינוק שנולד להורים שאחד מהם הוא אזרח ישראלי, הופך באופן אוטומטי לאזרח מדינת ישראל. אולם, לא כל תושב המתגורר במדינת ישראל, הינו אזרח ישראלי. יכול להיות מצב בו עולה יהודי לארץ, ובמהלך השנים הופך לאזרח ישראלי, אך כאשר יעלו הוריו לארץ, הם אינם יהפכו באופן אוטומטי לאזרחי מדינת ישראל. לשם כך, יהיה עליהם להמתין 3 שנים, ובמהלך השנים הללו להשתלב בחיים בארץ.

מהם הזכויות והחובות של אזרח ישראלי?

לאזרחים ישראלים יש זכויות סוציאליות הניתנות על ידי שירותי הבריאות והביטוח הלאומי. אולם, לאזרחים ישראלים יש גם חובות. אזרח ישראלי מחויב במיסים, ובשירות צבאי מגיל 18. לכן, על המבקשים אזרחות ישראלית, לשקול היטב האם הם מעוניינים להתחייב בחובות הכרוכות באזרחות ישראלית, או להסתפק באשרה לשהייה קבועה בארץ, שאינה כוללת אזרחות ישראלית. 

האם כל יהודי בעולם יכול להפוך לאזרח מדינת ישראל?

מי הוא יהודי? החוק במדינת ישראל, מסתמך על ההלכה היהודית הקובעת שיהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה, או התגייר. חוק השבות, מאפשר לכל יהודי בעולם לעלות למדינת ישראל, ולקבל אזרחות ישראלית. אולם, כדי שעולה חדש יקבל אזרחות ישראלית– צריכים להתקיים מספר תנאים: על העולה, לגור לפחות 3 שנים בארץ כדי שיוכל לקבל אזרחות. עליו ללמוד את השפה העברית, ולהוכיח שרצונו להשתקע בארץ. לפני קבלת האזרחות הישראלית, יצטרך העולה החדש להצהיר נאמנות למדינת ישראל. 

גם תינוק שאומץ בחו"ל יוכל לקבל אזרחות ישראלית

גם בן לא ישראלי שאומץ על ידי הורים ישראלים, יוכל להפוך לאזרח ישראלי. הליך הוצאת האזרחות הישראלית עבור הילד המאומץ, נעשה באופן אוטומטי. יש להציג למשרד הפנים אישור אימוץ של הילד. נוהל זה תקף בכל גיל. בין אם מדובר בזוג ישראלים שאימץ תינוק שנולד בחו"ל, ובין אם אימץ ילד בגיל בגיר. אולם, חובה ששני ההורים יהיו אזרחים ישראלים. 

מתן אזרחות ישראלית לבן זוג בעל אזרחות זרה

פעמים רבות, טסים צעירים וצעירות לשנת שליחות בחו"ל, וחוזרים עם בן זוג. פעמים רבות- בן הזוג יהיה יהודי. לפעמים, יתחתנו הצעירים עם בן זוג לא יהודי. האם בן הזוג בעל האזרחות הזרה, יכול לקבל באופן אוטומטי אזרחות ישראלית? הליך ההתאזרחות, קל יותר כאשר בני הזוג נשואים. אולם כאשר בני הזוג ידועים בציבור, על בני הזוג לשכנע את משרד הפנים שהקשר בניהם הוא אמיתי ורציני, כדי שבן הזוג יקבל אזרחות. 

מתן אזרחות ישראלית לתושבי הרשות הפלסטינית

האם תושב הרשות הפלסטינית יכול לעבור לשטחי מדינת ישראל, ולקבל אזרחות ישראלית? לא כל תושב השטחים יכול לקבל אזרחות ישראלית. לשם כך, עליו לקיים קשר עם מדינת ישראל. תושבים מהשטחים ששיתפו פעולה עם ישראל ומסרו מידע מודיעיני, יוכלו לעבור לגור בשטחי מדינת ישראל, על מנת להגן על חייהם. לפעמים, יוכל תושב השטחים לגור באופן קבע בישראל ולקבל אזרחות ישראלית, כדי לעבוד בשטחי מדינת ישראל. מתן האזרחות לתושבי השטחים, נעשית לפי שיקול דעתו של שר הפנים.