מה ההבדל בין הריגה לגרימת מוות ברשלנות

להתייעץ עם עוד תעבורה

בישראל כמות תאונות הדרכים הקטלניות היא גבוהה והנהג שגרם לכך שאדם מת כתוצאה מכך, מואשם בגרימת מוות ברשלנות, או לחלופין בהריגה. קיימים הבדלים בסיסיים בין שני האישומים הללו ובהתאם לכך גם העונשים המרביים הם שונים באופן משמעותי ביותר.

מהי גרימת מוות ברשלנות 

במקרים שבהם נקבע שהנהג גרם למותו של אדם עקב מחדל שביצע וזאת כיוון שלא היה מודע להיבטים של מעשיו ולהשלכות שלהם. אילו הוא היה מפעיל שיקול דעת הוא לא היה נוהג בדרך בה נהג, אם מדובר לדוגמה על אדם שנהג במהירות גבוהה מהמותר, או נהיגה בשכרות

מהי הריגה 

אדם שגרם למותו של אדם אחר עקב פעולה שביצע ללא חשיבה או הפעלת שיקול דעת לגבי התוצאות שלה. הכוונה היא לאדם שצרך סמים או שתה אלכוהול בכמות שהיא גדולה יותר מהכמות המותרת בחוק. במקרים הללו אדם מודע להשלכות של צריכת הסמים ושתיית האלכוהול ולעובדה שהוא אינו שולט במעשיו ולכן לא יכול להיות מספיק אחראי ולנהוג במכונית, אלא עליו לאפשר לנהג תורן לנהוג. 

דוגמאות לתאונות דרכים שהסתיימו באישום של הריגה 

כאשר אדם שותה כמות גדולה של אלכוהול או לחלופין צורך סמים, התפקוד של המוח שלו אינו זהה להתנהלות הנורמטיבית של הנהג, הוא אינו אחראי למעשיו ולהחלטותיו על הכביש והוא יוצר מסוכנות על עצמו, על יושבי המכונית אתו ועל כל הולכי הרגל והנוסעים ברכבים שנעים סביבו. לאור העובדה שהוא התעקש במצב זה לנהוג, הוא מואשם בהריגה.

מהו היסוד הנפשי

היסוד הנפשי הוא המצב הנפשי שבו היה שרוי הנהג בעת המקרה. כשהוא היה אחראי למוות של אדם ברשלנות הוא לא היה במודעות מלאה למעשיו. כאשר הנהג מואשם בעבירת הריגה, זוהי סיטואציה שהוא נקלע אליה תוך מודעות מלאה להשלכות שעלולות לקרות עקב המצב המסוכן שבו היה ואף על פי כן הוא פעל ללא חשיבה של כמה צעדים קדימה.

מהם העונשים בחוק לשני המקרים הללו:

העונש עבור עבירת גרימת מוות ברשלנות נע בין מאסר בפועל לתקופה של שישה חודשים ועד שלוש שנים, או לחלופין מאסר על תנאי ועבודות שירות.

העונש עבור עבירת הריגה נע בין שלוש לעשרים שנות מאסר בפועל.

החשיבות הרבה של ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה לנושאי תעבורה 

מי שנקלע למצב שבו הוא גרם למותו של אדם בתאונת דרכים, זקוק לליווי, ייעוץ והכוונה משפטית כיוון שחומרתו של כתב האישום מובילה לעונש שיקבל נהג זה. קיים הבדל מהותי בין אישום בהריגה לבין אישום בגרימת מוות ברשלנות. עורך דין תעבורה שהמומחיות שלו היא בתחום זה בקיא בחוקים באופן מושלם, מודע לדקויות ביניהם. לכן הוא יודע אילו פעולות לבצע כדי לעשות כל שניתן ולשנות את סעיפי האישום בשלב ראשון ולהמיר מאסר בפועל למאסר על תנאי ולעבודות שירות בשלב השני.

בנוסף לכך לא אחת עורך דין זה מטיל ספק באמינותם של הבדיקות שבוצעו לנהג מיד לאחר המקרה כמו בדיקת מכשור הינשוף, כיוון  שלעיתים המכשיר אינו מכויל ולכן התוצאה שלו אינה משקפת את רמת האלכוהול בפועל בדמו של הנהג.

צורי סבן עורך דין תעבורה יוכל לסייע לכל נהג אשר נמצא במצב סבוך והוא חייב סיוע משפטי לאור נהיגה בשכרות שגרמה למותו של אדם ועלולה להוביל לכתב אישום בנושא הריגה או גרימת מוות ברשלנות.