עורך דין פלילי – הרבה יותר מעורך דין

עורך דין פלילי

לא פעם כשאנחנו צופים בסדרות טלוויזיה או סרטים, אשר משחקים בהם דמויות של עורכי דין מהתחום הפלילי, אנחנו יכולים לראות שלא מדובר אך ורק באיש מקצוע שמספק שירות טכני, אלא בהרבה יותר מזה, וזה לא מקרי שכן עורך דין טוב הוא איננו רק איש מקצוע שמספק שירות משפטי. 

עורך דין פלילי צריך לדעת, שמולו עומד לקוח שמצפה ממנו לקבל הרבה יותר מאשר שירות משפטי, הרבה יותר מאשר ייצוג או ייעוץ משפטי. עורך דין בתחום הפלילי, כמו בלא מעט תחומי משפט אחרים, למשל תחום הגירושים, הוא למעשה איש מקצוע שצריך להוות סוג של גב, סוג של משענת ללקוח שלו ובמקרים מסוימים גם למשפחה ולאנשים הקרובים אליו. 

לפני שנסביר מדוע וכיצד, חשוב להבהיר, זה לא אומר שאותו עורך דין פלילי צריך לעבור על החוק או לבצע דברים אסורים לפי בקשת הלקוח שלו, למרות שלצערנו זה קרה לא פעם. זה כן אומר, שהוא צריך להיות מוכן לכך שחלק גדול מהעבודה שלו, לא תהיה קשורה אך ורק לתחום המשפטי, והרבה פעמים השיחות ביניהם, לא יסבו סביב העניין המשפטי אלא גם על דברים אחרים. 

מה זה אומר להיות יותר מעורך דין

הדוגמא הטובה ביותר היא, אם יש לקוח אשר עומד למשפט ארוך, בזמן הזה הוא עצור או נמצא במעצר בית, והוא עלול להיכנס לכלא. סביר להניח שהחיים שלו נהרסו, חייו המקצועיים, חיי החברה וכדומה. 

עורך דין פלילי טוב, לא רק דואג לו מבחינה משפטית, אלא הרבה פעמים הוא יצטרך לשמש ממש כמו פסיכולוג שלו, הוא יצטרך לדבר איתו, לעודד אותו, לעזור לו בדברים מסוימים. גם אחרי שייכנס לכלא, בהנחה והוא ימשיך לייצג אותו, אז הוא יצטרך לבקר אותו, לשמור על קשר עם המשפחה שלו, דברים שנראים בנאליים, אך יש להם משמעות רבה כאשר מדובר על אדם שנמצא בכלא ולא מנהל חיים נורמטיביים רגילים. 

זה מה שצריך לעשות עורך דין בתחום הפלילי עבור הלקוחות שלו, מעבר לעניין המשפטי הפשוט.